Historia Hurghady

W latach 1900-1920 Hurghada była zatoczką dla arabskich rybaków, którzy przybyli w te rejony z Arabii Saudyjskiej. W 1908 roku Hurghada składała się tylko z 6 prostych chat, które zostały zbudowane z wielbłądziej wełny i wełny wielbłądziej. W tym czasie suszone ryby były sprzedawane Egipcjanom, którzy przybywali tu karawanami wielbłądów z Górnego Egiptu.

W Hurghadzie nie znajdziemy pozostałości starej cywilizacji egipskiej, ani piramid czy antycznych świątyń, atrakcyjnych dla turystów o historycznych zainteresowaniach. Pod tym względem zdecydowanie bardziej interesujące będą nadmorskie wakacje w Bułgarii.

Miejsce zaczęło robić się interesujące w 1931 roku, po odkryciu ropy w okolicy. W tym czasie struktura przemysłu przetwórstwa ropy naftowej była również niezbędna w innych branżach, takich jak przedsiębiorstwa transportowe, budownictwo, a także w kręgu zainteresowania rybaków i kupców.

Ekspansja przemysłu turystycznego rozpoczęła się tak naprawdę w 1980 roku. Warunki przyrodnicze i środowiskowe, jak na przykład pobliskie, chronione grupy wysp, 30km długości wybrzeża z piaszczystymi plażami, drobne rafy koralowe bogate w tropikalne gatunki ryb, a także gwarantowane słońce, to wystarczająco dużo powodów, dla arabskich, europejskich i amerykańskich inwestorów do rozpoczęcia projektów turystycznych w okolicy. Liczba mieszkańców wzrosła czterokrotnie w ciągu ostatnich lat z 20.000 do ponad 87.000, a jest także około 140 tysięcy „regularnie dojeżdżających”, którzy biorą udział bezpośrednio lub pośrednio w branży turystycznej. A jeśli weźmie się pod uwagę fakt, iż 1 milion turystów odwiedza Hurghadę rocznie, to można sobie wyobrazić ogromny rozwój, który miały miejsce w tym regionie Morza Czerwonego w ciągu ostatnich kilku lat. Podobny rozwój przeżywają wioski i osady adriatyckie, czego doświadczają turyści od lat spędzający wczasy w Czarnogórze.

Hurghada w rzeczywistości, w języku arabskim, nazywa się Al-Ghardaka. Nazwa ta ma krótką i niepozorną historię. Aż do 1920 roku Arabowie przybywali z Arabii Saudyjskiej i poławiali ryby w pobliżu egipskiego wybrzeża. Obszar był wykorzystywany jako miejsce spotkań. A konkretnie było to miejsce blisko dużego drzewa na pustyni, które było wyraźnie widoczne z daleka. To drzewo nazwano Gharkad. Dlatego miejsce nazwano Al-Gharkad przez arabskich rybaków, a później stało się ogólnie znane jako Al-Ghardaka. W tym samym miejscu, gdzie kiedyś stało drzewo, od którego Hurghada zawdzięcza swoją nazwę, zostało zbudowane mieszkanie wakacyjne przez ostatniego króla Egiptu, króla Farouka, który rządził do roku 1952. Dziś budynki te są wykorzystywane jako klub sportów wodnych dla członków wojska i znajduje się w przedniej części obecnego biura informacji turystycznej.