Kitesurfing w Hurghadzie i okolicy

Hurghada była zawsze uważana za raj dla windsurferów. Rosnąca popularności kitesurfingu sprawiła, że przygotowano tu także kilka miejsc o doskonałych warunkach do uprawiania tego nowego sportu wodnego. Obszar na południe od Hurghady, w szczególności kilka zatok, z długimi plażami i piaszczystym dnie, jest idealną lokalizacją, gdzie można uprawiać lot, skoki i freestyle.

Kilka zatok jest chronionych przed wysokimi falami przez rozległe łachy morskie, tworząc doskonałe warunki dla kitesurfingu. Wiatr prawie zawsze wieje z przeciętną prędkością 4 – 7 Bft od kwietnia do października i 3 – 4 Bft od listopada do marca.

Oprócz Hurghady dobre warunki oferują także inne kurorty Morza Czerwonego:

Sharm El Sheikh
Najlepsze miejsce jest na północ od Sharm el Sheikh, w tak zwanym obszarze Nabq, który rozwinął się w ciągu ostatnich kilku lat. Tutaj, przed Hotelem Regency Playa, można znaleźć idealne miejsce, gdzie woda sięga do kolan, ób początkujących, a trochę dalej można ćwiczyć na falach wolny styl i różne sztuczki.

W niewielkiej odległości na północ od centrum, jest zatoka oferująca spore fale. Jest to miłe miejsce dla zaawansowanych surferów.

Dzięki położeniu geograficznemu, wieje tu przez cały rok wiatr silniejszy w porównaniu do głównych obszarów turystycznych, takich jak Na’ama Bay czy Ras Um Sid dalej na południu. Najlepsze warunki wiatrowe są często w godzinach porannych, od 4 do 6BFT.

Ośrodek posiada bardzo dobre zaplecze dla surferów. Często atrakcyjne noclegi oferowane są przy najciekawszych plażach (podobnie jest w Chorwacji, co można sprawdzić tutaj).

El Gouna
El Gouna awansowała do jednego z głównych miejsc do uprawiania kitesurfingu na Morzu Czerwonym. Najlepsze warunki są w obszarach położonych na północ i na południe od małej miejscowości El Gouna, ze słynnyą plażą Mangroovy na północnym krańcu, gdzie początkujący, zaawansowani i profesjonalni kitersi będą się dobrze bawić w lagunie, która zapewnia najlepsze warunki dla wszystkich poziomów.

Wiatr wieje głównie z północnego zachodu, zwykle nieco mocniejszy w miesiącach letnich, przy średniej około 4 Bft. Nawet przy silniejszych wiatrach, nie ma prawie żadnych fal blisko brzegu.

Safaga
Wody w wielkiej, szerokiej zatoce Safaga pozostają dość spokojne, bez zrywających się fal, nawet przy sile wiatru do 5 – 6 Bft. Początkujący znajdą idealne obszary osłonięte od wiatru wzdłuż rozległych i pięknych, piaszczystych plaż.

Zatoka Soma
Ta piękne i zaciszna zatoka jest uważana za jedną z najlepszych miejsc do kitesurfingu na całym Morzu Czerwonym. Ma kilka małych wysp na morzu, które chronią zatokę przed dużymi falami.
Wiatr wieje w ciągu całego roku. W miesiącach letnich, od maja do października, średni wiatr osiąga około 22 węzłów lub 6 Bft z silniejszymi wiatrami około popołudnia, zwłaszcza we wrześniu.

Niedawno otwarte centrum kitesurfingu o nazwie „7BFT” jest położone na plaży o doskonałych warunkach do kitesurfingu. Ma ono na celu uczynić z Soma Bay jedno z najbardziej popularnych miejsc wśród kitersów i przeznaczone jest dla początkujących i profesjonalistów, oferuje także wypożyczalnie sprzętu i lekcje dla początkujących.

Marsa Alam
Ogromna zatoka El Nabaa, około 20km od Marsa Alam, oferuje warunki idelane zwłaszcza dla zaawansowanych kitersów.
El Nabaa ma dwa różne, wyznaczone miejsca do kitesurfingu: „Giant Bay” jest osłonięty od wyższych fal dzięki morskiej rafie, a za nią można znaleźć fajne fale do skoków freestylowych. Giant Bay jest idealnym rozwiązaniem dla kitersów, którzy już opanowali start z wody i różne manewry.

Początkujący i kitersi, którzy chcą doskonalić niektóre bardziej skomplikowane techniki, mogą również korzystać z „Baby Bay”, trochę bardziej na południe (hotele zapewniają transfer), gdzie płytkie, krystalicznie czyste wody i bardzo płaskie warunki powierzchniowe pozwalają na opanowanie pierwszych manewrów.